592D228X06R3X2T21H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
592D228X06R3X2T21H
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 2200UF 20% 6.3V 5829
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
X
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5829 (14574 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.571" L x 0.290" W (14.50mm x 7.37mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V