592D158X96R3X2T16H
Part Number:
592D158X96R3X2T16H
Description:
CAP TANT 1500UF 10% 6.3V 5829
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Height - Seated (Max) :
0.063" (1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.571" L x 0.290" W (14.50mm x 7.37mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V