T340C475M040AS
Part Number:
T340C475M040AS
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 40V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
40 V