594D686X0025R8T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
594D686X0025R8T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 68UF 20% 25V 2824
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.150" (3.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V