T95R397K6R3EZSS
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T95R397K6R3EZSS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 390UF 10% 6.3V 2824
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.150" (3.80mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
R
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V