594D397X06R3R2T
Part Number:
594D397X06R3R2T
Description:
CAP TANT 390UF 20% 6.3V 2824
Capacitance :
390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Height - Seated (Max) :
0.148" (3.75mm)
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Size / Dimension :
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V