T340B475K025AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T340B475K025AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.327" (8.30mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.157" W (7.20mm x 4.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
25 V