T495X108M004ATE060
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T495X108M004ATE060
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1000UF 20% 4V 2917
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
X
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
4 V