299D336X9020EB1E3
Part Number:
299D336X9020EB1E3
Description:
CAP TANT 33UF 10% 20V RADIAL
Capacitance :
33 µF
Height - Seated (Max) :
0.560" (14.22mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.340" L x 0.340" W (8.63mm x 8.63mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
20 V