299D336X0020EB1
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
299D336X0020EB1
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 20% 20V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.560" (14.22mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.340" L x 0.340" W (8.63mm x 8.63mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V