TAP336M035HSB
Part Number:
TAP336M035HSB
Description:
CAP TANT 33UF 20% 35V RADIAL
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
M
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V