591D227X0010V2T035
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
591D227X0010V2T035
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 220UF 20% 10V 3017
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3017 (7644 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V