T350F156K020AS
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T350F156K020AS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 15UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.390" (9.90mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V