299D476X9016EB6E3
Part Number:
299D476X9016EB6E3
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
47 µF
Height - Seated (Max) :
0.560" (14.22mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.340" L x 0.340" W (8.63mm x 8.63mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V