T95D107K016CZSS
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
T95D107K016CZSS
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm
Failure Rate :
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16 V