199D336X9020E6B1E3
Part Number:
199D336X9020E6B1E3
Description:
CAP TANT 33UF 10% 20V RADIAL
Capacitance :
33 µF
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.339" Dia (8.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
20 V