T356F156M020AT7301
Part Number:
T356F156M020AT7301
Description:
CAP TANT 15UF 20% 20V RADIAL
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.441" (11.20mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
20 V