150D406X9010B2T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
150D406X9010B2T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 40UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
10 V