TACK154M010PTA
Part Number:
TACK154M010PTA
Description:
CAP TANT 0.15UF 20% 10V 0402
Capacitance :
0.15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
K
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V