TPSV107M020S0085
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TPSV107M020S0085
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 100UF 20% 20V 2924
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
85mOhm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.148" (3.75mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2924 (7361 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V