591D157X9010C2T15H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
591D157X9010C2T15H
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 150UF 10% 10V 2812
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
83mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V