TAP227K016CRW
Part Number:
TAP227K016CRW
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V