T350B225M025AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T350B225M025AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.175" Dia (4.45mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
25 V