TPCK475M003Q8000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TPCK475M003Q8000
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 3V 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm @ 100kHz
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
K
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
3 V