595D476X0016C8T
Part Number:
595D476X0016C8T
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V 2812
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.80mm)
Manufacturer Size Code :
C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension :
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V