592D686X06R3C2T14H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
592D686X06R3C2T14H
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2812
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
380mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2812 (7132 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
6.3 V