199D396X0010D6B1E3
Part Number:
199D396X0010D6B1E3
Description:
CAP TANT 39UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
39 µF
Height - Seated (Max) :
0.498" (12.66mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V