T356A105M020AT
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
T356A105M020AT
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.340" (8.64mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.175" Dia (4.45mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
20 V