173D825X9020WE3
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
173D825X9020WE3
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
8.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
W
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V