195D155X0010C2T
Part Number:
195D155X0010C2T
Description:
CAP TANT 1.5UF 20% 10V 0905
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.39mm)
Manufacturer Size Code :
C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0905 (2114 Metric)
Size / Dimension :
0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V