TAP107K006FCS
Part Number:
TAP107K006FCS
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.622" (15.80mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
H
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3 V