591D106X0010B2T15H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
591D106X0010B2T15H
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 10UF 20% 10V 1611
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
850mOhm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V