595D104X0050T2T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
595D104X0050T2T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.1UF 20% 50V 0805
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22.5Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
T
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
50 V