T494U106M016AH
Part Number:
T494U106M016AH
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 2311
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
U
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2311 (6028 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.110" W (6.00mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V