695D475X0015D2T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
695D475X0015D2T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 15V 1810
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.110" (2.79mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1810 (4724 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.185" L x 0.095" W (4.70mm x 2.41mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
15 V