TACL475M002R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
TACL475M002R
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 2V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5Ohm
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Manufacturer Size Code :
L
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2 V