591D685X0016A2T15H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
591D685X0016A2T15H
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 16V 1507
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.75Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1507 (3718 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16 V