199D156X9020DXV1E3
Part Number:
199D156X9020DXV1E3
Description:
CAP TANT 15UF 10% 20V RADIAL
Capacitance :
15 µF
Height - Seated (Max) :
0.460" (11.68mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
20 V