595D156X0010B8T
Part Number:
595D156X0010B8T
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V 1611
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
670mOhm
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1611 (4028 Metric)
Size / Dimension :
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V