173D564X5020UW
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
173D564X5020UW
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 0.56UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
0.56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
U
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Tolerance :
±5%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
20 V