299D226X0010CB6
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
299D226X0010CB6
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.380" (9.65mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V