199D226X0016D6B1E3
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
199D226X0016D6B1E3
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.498" (12.66mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
16 V