195D225X0004A2T
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
195D225X0004A2T
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 4V 1106
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1106 (2815 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" L x 0.059" W (2.80mm x 1.50mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
4 V