TAP156K020SRS
Part Number:
TAP156K020SRS
Description:
CAP TANT 15UF 10% 20V RADIAL
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
20 V