199D336X0010DXB1
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
199D336X0010DXB1
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.460" (11.68mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated :
10 V