593D686X0016E2TE3
Part Number:
593D686X0016E2TE3
Description:
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
175mOhm
Height - Seated (Max) :
0.170" (4.32mm)
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V