199D126X0010C2B1E3
Part Number:
199D126X0010C2B1E3
Description:
CAP TANT 12UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
12 µF
Height - Seated (Max) :
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V