173D395X0015VWE3
Manufacturer:
Vishay / Sprague
Part Number:
173D395X0015VWE3
Category:
Tantalum Capacitors
Description:
CAP TANT 3.9UF 20% 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
3.9 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
15 V