199D564X9050A1V1
Part Number:
199D564X9050A1V1
Description:
CAP TANT 0.56UF 10% 50V RADIAL
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.11mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.173" Dia (4.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50 V