199D395X9016B2V1
Part Number:
199D395X9016B2V1
Description:
CAP TANT 3.9UF 10% 16V RADIAL
Capacitance :
3.9 µF
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V